Les responsables

Bello Bouba MAÏGARI

Bello Bouba Maigari was born in Baschéo, in the department of laBénoué in the northern province of Cameroun.De 1972-1975, Bello Bouba Maigari was Ministryof Secretary-General of the Armed Forces. He was appointed Vice President Secretary généralde, June 30, 1975, he held this position until January 1982 (with ministerial rank since November 11, 1980). In the government named January 7, 1982, he became Minister of State for the Economy and Planning; later, when President Ahmadou Ahidjoa resigned in November 1982, Bello Bouba Maigari was nomméPremier minister by the new president, and Augu...

Read more